Dobrý designer to všechno ví!

„Nová učebnice“ (nejen webového) designu

O knize

Na světě jsou tisíce skvělých grafiků a návrhářů. Vymýšlejí krásné a úžasné věci, navrhují ohromující webové stránky, skvělé aplikace, kreslí půvabné obrázky. A přesto i oni mnohdy v praxi selhávají… Návrhy bývají často nepochopeny, zamítnuty, přepracovány k nepoznání a zrealizovaná díla zvolna trouchnivějí na smetišti zapomnění, kde je nikdo nepoužívá, nechce, neobdivuje.

Petr Staníček: Dobrý designér to všechno ví! Praktické postupy navrhování (nejen) webů

Kniha »Dobrý designér to všechno ví!« vás nenaučí, jak dostávat nápady, jak kreslit čáry nebo držet tužku. Ale snaží se rozkrýt a pomoci pochopit všechno to ostatní, co je pro design úspěšných webů (a nejen jich) tolik důležité a pohříchu bývá v každodenní praxi opomíjené.

Ohlasy

Lupa.cz (Martin Michálek):

»Webdesignérská bible«

Petr „Pixy“ Staníček shrnul své dvacetileté webdesignérské zkušenosti do knihy Dobrý designér to všechno ví, o které sám mluví jako o učebnici (web)designu. Z textů, které jsem dosud o webařině v češtině četl, se asi nejvíc blíží pojmu „webdesignérská bible“. (…) Kniha je hlavně o obsahu a ten je přesně takový, jako bychom si od knihy někoho s dvacetiletou zkušeností v oboru přáli. Je to důsledný a názorově pevně zakotvený popis všech podstatných zákoutí procesu návrhu webu, který mnoha lidem pomůže odstranit bolístky jejich vlastních pracovních postupů. (…) Upřímně věřím tomu, že Dobrý designér zase dost zmenší kategorii webů jménem „vyhozené peníze“. • Celý text recenze…

Zdroják.cz (Roman Ožana):

»Má spád a jiskru«

Četlo se výborně! Pixy je dobrý vypravěč, a přestože některé části jsou poněkud zevrubnější, nikdy jsem se při čtení nenudil. Je poznat, že autor publikuje dlouhá léta a dokáže napsat text, který má spád a jiskru. (…) Často si budete pod vousy mumlat ano, ano přesně takhle by se to mělo dělat! Nebo se zasmějete se slovy, vždyť to přece dávno vím! • Je taková kniha potřeba? … Ano je potřeba! (…) Navíc se jedná skutečně o učebnici, která pohodlně zvládne naplnit semestr Úvodu do designu a projektového řízení. (…) Dobrý designér to všechno ví! je výborná kniha, velmi těžko bych hledal něco, co bych jí mohl zásadně vytknout. • Celý text recenze…

Neoluxor.cz: 100 % (Dalibor Musil)

»Povinná četba«

… Pokud weby tvoříte nebo se na nich jakkoliv podílíte, nenechte si ji ujít. Spojuje v sobě všechny ty malé dílky, které jsou ve finále tolik důležité. Chcete-li nabízet nejen krásná, ale hlavně funkční řešení, je to zkrátka povinná webdesignérská četba. • Celý text recenze…

Obsah a ukázky

Obsah

Kompletní obsah (seznam kapitol) knihy

Obsah v PDF (3 str., 45 KB)

Předmluva

Tato kniha se věnuje popisu základních postupů velmi širokého a obsáhlého oboru webového (a obecně interakčního) designu se spoustou dílčích podoborů a souvisejících profesí. O tématu každé z jejích kapitol by se dala napsat samostatná kniha – a dost často taky napsána byla, mnohdy dokonce spousty knih, článků a příspěvků. Nechce a ani nemůže si proto klást za cíl být nějakou kompletní encyklopedií všech profesních znalostí. To při současném rozsahu tohoto oboru není ani možné. Spíše ji chápu jako jakési kompendium… (pokračování)

Celá předmluva v PDF (2 str., 67 KB)

1. Designér, klient a uživatelé

V první části knihy se čtenář dozví mnohé o pozadí práce designéra. Ukážeme si, jak důležité jsou vztahy mezi všemi aktéry — uživateli, designérem i zadavatelem — a především jak je využijeme k vytvoření dokonalého designu.

Ukázka z první části v PDF (4 str., 167 KB)

2. Postup návrhu a realizace webového projektu

Nejobsáhlejší druhá část podrobně prochází všechny kroky designové zakázky. Jak získat všechny podklady i jak je zpracovat. Čemu všemu a v jakém pořadí se věnovat, abychom dosáhli skvěle fungujícího výsledku.

Ukázka z druhé části v PDF (4 str., 166 KB)

3. Vizuální design

Závěrečná třetí část se soustředí na vizuální stránku a ukazuje, jak pracovat s grafickými prvky, prostorem, barvami a jak jejich pomocí maximalizovat účinek designu.

Ukázka z třetí části v PDF (5 str., 187 KB)

O autorovi

Petr „Pixy“ Staníček — designér, vývojář, analytik a dlouholetý popularizátor nových trendů v tvorbě webů a aplikací. Jeden z prvních blogerů na českém internetu, sloupkař a publicista. V oboru designu, médií, reklamy a později i navrhování a tvorby webů pracuje profesionálně přes 20 let. Podílel se na tvorbě prvních pravidel přístupnosti webů pro Vládu ČR, pracoval pro mnoho významných firem i institucí, jeho služeb využívají klienti z celého světa.

www.pixy.cz

Kde koupit?

Kniha »Dobrý designér to všechno ví!« je k dostání u vybraných knihkupců a také s 10% slevou online v e‑shopu Kosmas.cz.

Koupit knihu online

Kniha je k dispozici také v elektronické podobě — e‑book ve formátech ePUB (iOS), Mobi (Kindle) a PDF. E-knihu je možné zakoupit v eshopu:

English Summary

Author: Petr Staníček
Title (translated): A Good Designer Knows All Of It!

Announced as “a new design handbook”, the book presents the workflow of web (and not only web) design in deep details. Three parts of the book inform the reader about many most important, yet often overlooked basics of designer work. It gives a detailed description of everyone the designer meets during the design process: future users, the client and developers team. It describes their interactions and typical difficulties of the work on a project. The book guides through the process of designing new web site or other interactive application, from client's demand to the completion. It points out important and critical spots, where designers fail often, and gives many useful directions and hints.