Plněné pečené papriky

 • papriky — „bílé” zeleninové, ne tlustostěnné kapie (při kupování pozor, aby nebyly pálivé!)
 • mleté maso — nejlépe mix vepřové+hovězí
 • sůl
 • pepř
 • podle chuti koření nebo bylinky
 • olej nebo máslo
 1. Rozehřejeme troubu na 180 °C.
 2. Vydlabeme papriky. Nejsnazší způsob je zatlačit stopku dovnitř papriky, s mírným zaroucením vytáhnout ven i se semeníkem, vyklepat ven zbylá semínka a případně prstem vydloubnout zbytky. Anebo vršek se stopkou odříznout nožem a vyčistit jím i vnitřek papriky. Není potřeba se s tím moc trápit, ony se při pečení všechny detaily ztratí — hlavně se snažme, aby paprika nepraskla.
 3. Připravíme si masovou směs — mleté maso osolíme, opepříme, příp. přidáme podle chuti a sezóny čerstvě posekané nebo sušené bylinky (tymián, oregano, petrželku atd.). Směs by měla být na chuti malinko přesolená, trochu soli si vezmou papriky a vypečená šťáva.
 4. Napěchujeme maso do paprik, až po okraj. Snažíme se důkladně vyplnit celý prostor papriky, ale taky musíme dávat pozor, aby křehká paprika nepraskla.
 5. Papriky naskládáme do pekáčku, pokapeme olejem nebo poklademe tenkými plátky másla, podlijme troškou vody a dáme péct na 180 °C. Až papriky svrchu zhnědnou, otočíme je a opečeme i z druhé strany. Dohromady to bývá asi 40–45 minut.

Podáváme nejlépe s ranými bramborami, polité vypečenou šťávou. Případně můžeme i se šťávou vložit do rajské omáčky a pak se obvykle podávají s rýží.

Množství masa záleží na množství a velikosti paprik. Odhadem počítejme cca 80 g na jednu papriku, tedy asi půl kila na 6 paprik — ale může to hodně kolísat podle velikosti jednotlivých paprik. Pro plnění paprik pomůže malá finta: odřezat paprikám špičky, aby dole vznikl malý otvor, kterým může unikat vzduch a papriky se tak mnohem líp plní. Uřezané špičky můžeme přihodit do pekáče. Stejně tak pokud nám zbude maso, uděláme z něj kuličky nebo karbanátky a přihodíme do pekáče k paprikám.

Maso se pečením trochu smrskne, pokud chceme papriky víc naducané, můžeme do masové směsi přidat trošku syrové rýže — ne moc, nanejvýš tak 2 lžíce na půl kila masa. Rýže při pečení nabobtná a papriky se nesmrsknou. Je to ale vhodnější používat jenom když se papriky připravují s rajskou a rýží.