Dýňový krém

Suroviny

  • zralá dýně, nejlépe hokkaidó nebo máslová
  • 2 cibule
  • kousek libovější slaniny (prosciutto, pancetta, pršut, uzený bok, přinejhorším anglická)
  • olivový olej
  • koriandr (semínka), příp. mletý koriandr
  • sladká paprika, příp. i chilli
  • sůl
  • šalvějové lístky
  • smetana nebo kokosový krém
Dýně hokkaido
Máslová dýně

Postup

Dýni rozkrojit a vydlabat dužinu se semínky. Může se oloupat, ale stačí nakrájet třeba na měsíčky a loupat netřeba.

Pokud nemáme mletý koriandr, tak v hmoždíři roztlouct (či v mlýnku na koření nahrubo umlít) dvě lžičky koriandrových semínek, přidat k nim lžičku sladké papriky (kdo rád ostřejší, může dát chilli) a směsí bohatě posypat dýně. Pokropit olivovým olejem a dát na 20–30 minut do trouby rozpálené na 200 °C (nejlépe rozložené na plechu s pečicím papírem). Dýně musí být dostatečně opečená, začít tmavnout, ale neměla by být spálená úplně do černa. Ale když se to stane, nevadí — případné spálené kousky raději odstraníme, polévce by kazily vzhled i chuť.

Než se dýně upeče, oloupat a nakrájet dvě cibule a osmažit s kouskem nějaké slaniny nakrájené na nudličky. Tady je lepší nějaká libovější: kousek prosciutta nebo pancetty je ideální, dobře poslouží i krájené uzené apod. Má-li být krém zcela vegetariánský, slaninu vynecháme.

Když cibulka začne hnědnout, přidá se upečená dýně. Pokud nebyla loupaná, vydlabe se ze slupky lžící, je krásně měkká. Je-li slupka pěkná a měkká, loupat se ani nemusí (ale já ji raději dávám pryč, někdy může dát polévce nepříjemnou chuť nebo z ní zůstanou hrubší kousky, které se zcela nerozmixují). Přidat pár lístků šalvěje (ta tam udělá divy!) a zalít asi litrem vody a osolím. Stačí jen chvilku povařit a pak to rozmixovat na jemný krém.

Na konec se přidá smetana (nebo kokosový krém), která to zjemní a krásně spojí. Můžeme podávat i s trochou šlehačky či zakysané smetany a osmaženým lístky šalvěje.

Jako varianta se k dýni do trouby může přidat i další zelenina (mrkev, pastinák, celer apod.), do hrnce se může přidat i nějaká brambora (pak se musí vařit déle, aby se brambory rozvařily) — ale vždycky by měla dýně převažovat, aby její vůni a chuť jiná zelenina nepřebila.

Tip: Jako skvělá varianta se ukázal tip od Florentýny: místo přidání smetany na závěr se přidá (tučná!) smetana úplně na začátku a spolu s krémem se celou dobu vaří. Nakonec se při rozmixování našlehá a krém současně krásně zahustí a nadýchá.