Pečená kuřecí stehna

  • celá kuřecí stehna
  • sůl
  • máslo
  1. Troubu rozpálíme na 220 °C.
  2. Stehna z obou stran osolíme a naskládáme do pekáčku kůží nahoru. Podlijeme trochou vody a na každé položíme plátek másla. Můžeme přidat i čerstvé bylinky, např. pár snítek tymiánu.
  3. Teplotu trouby snížíme na 180 °C a vložíme pekáč s kuřetem. Pečeme cca 50 minut.
  4. Obrátíme stehna kůží dolů a pečeme 20 minut.
  5. Obrátíme stehna zpět kůží nahoru a dopečeme kůži do křupava.

Podáváme s vařenou rýží (nejlépe basmati) politou vypečenou šťávou, případně s vařenými brambory nebo s chlebem. Skvělým doplňkem je okurkový salát.

Celou dobu musí být v pekáči dostatek šťávy, pokud při  obracené zjistíme, že se vyvařila, dolijeme vodu (nejlépe vroucí z konvice). Stejně tak můžeme dolít vroucí vodu i na konci po vyndání z trouby. Štáva nesmí být jen samý tuk, musí v ní být dostatek vody a má být tak akorát silná, aby se s ní mohla dostatečně přelít rýže.

Jako obměnu můžeme předem namočit sušené hříbky a dát je (i s vodou, v níž se namáčely) do pekáče pod kuře. Rýže s houbami je skvělá a i štáva je mnohem chutnější (i pro ty, co houby neradi). Musíme ale tím víc hlídat, aby bylo v pekáči neustále dost šťávy a houby zůstaly ponořené a nevysušily se. Upečené do křupava jsou prakticky nepoživatelné.

Pozn.: Čas je orientační a záleží na velikosti stehen a jejich teplotě. Pokud byla čerstvá/chlazená, bude doba pečení kratší, pokud byla mražené a nejsou ještě zcela rozmrzlá a teplota není rovnoměrná (sval má pokojovou teplotu, kost uvnitř ještě zmrzlá), bude doba delší. V ideálním případě je nejlepší nechat maso před pečením opravdu řádně a zvolna rozmrznout a odležet na pokojovou teplotu. To ale pokaždé nejde zařídit. Aby se rozdíly v teplotách vyrovnaly, pomůže na začátku pekáč zakrýt víkem nebo alobalem a péct o nižší teplotě (150–160 °C) třeba hodinu a půl — pak odkrýt, otočit a dopékat už stejně jako v receptu.