Karlovarský knedlík

Skvělá příloha k omáčkám, hlavně svíčkové, a přitom podstatně jednodušší na přípravu než normální houskové knedlíky.

Suroviny (na 6–8 porcí)

  • 500 g bílého pečiva (toastový chleba, veka, rohlíky apod.)
  • 100 g másla
  • 250–350 ml mléka
  • 5 vajec
  • velká hrst zelené petržele (plocholisté)
  • sůl
  • muškátový ořech
  • potravinářská (fresh) folie

Pečivo nakrájíme na kostky a necháme trochu vyschnout, nejlépe už den předem. Případně můžeme vysušit v troubě – půl hodiny na 75 °C by mělo stačit. Sušší pečivo lépe nasaje tekutou složku těsta a knedlíky budou pevnější.

Listovou petržel nasekáme s mícháme s pečivem. Osolíme, přidáme špetku strouhaného muškátového oříšku a promícháme. Žloutky dobře rozšleháme s 250 ml mléka a přelijeme jimi pečivo. Přidáme rozpuštěné máslo a dobře zamícháme. Kostky pečiva musí být vlhké jako houba, a přitom musí udržet tvar – nechceme ani aby v těstě zůstaly suché kousky, ani aby bylo rozmočené do blátivé konzistence. Proto dáme nejdřív méně mléka, necháme ho chvíli vsáknout a pak případně podle potřeby dolejeme další.

Z bílků vyšleháme tuhý sníh a už jen lehce vmícháme do těsta, aby sníh co nejmíně spadl. S těstem se nám bude lépe pracovat, když ho teď dáme na čtvrthodinu do lednice.

Dáme vařit velký hrnec vody.

Na pracovní desku roztáhneme kus fresh folie a rozložíme na ni pruh těsta. Folii zavineme do válečku, chytíme za konce a válením postupně utáhneme do tvaru „bonbonu“. Můžeme dělat knedlíky menší i větší, buclaté nebo „jednoporcové”, je to jedno.

Knedlíky ve folii hodíme do vroucí vody a vaříme cca 25 minut. Aspoň jednou obrátíme, aby se vařil rovnoměrně. Po vytažení položíme na talíř, necháme pár minut vychladnout a ještě teplé vybalíme z folie, nakrájíme na plátky ostrým nožem nebo nití a podáváme.

Pokud je nepodáváme hned, necháme je vystydnout vybalené a potom můžeme uložit na později nebo třeba zamrazit (před podáváním nakrájíme studený knedlík na plátky a ohřejeme v páře).

Karlovaské knedlíky můžeme vařit taky zabalené v mokrém ubrousku, v páře, v hrníčcích nebo muffinových formách vymazaných máslem, příp. se z těsta můžou vytvarovat menší či větší koule a vařit rovnou ve vodě.