Risotto (krémové rizoto)

 • 1 hrnek rýže — kulatozrnná, nejlépe Arborio
 • 1 l vývaru — kuřecí, příp. i jiný (je-li bujon z instantní kostky, tak aspoň nějaký kvalitní a bez glutamátu!)
 • 1 šalotka nebo menší cibule
 • olivový olej
 • sklenka bílého vína
 • strouhaný parmazán – asi hrst
 • cca lžíce studeného másla
 1. Na oleji se osmaží nadrobno nakrájená šalotka nebo cibule, pak se přidá rýže a nechá se chvíli smažit.
 2. Rýži podlijeme vínem a důkladně zamícháme, aby se ode dna odlepily případné nasmažené kousky.
 3. Až se víno vydusí, rýže se po troškách podlévá vývarem – vždy až se vydusí, podlije se další naběračkou. Dusit zvolna a průběžně míchat. Trvá to cca 20 min.
 4. Na konci musí být rýže měkká (podle chuti, správně má být „al dente” – trochu pevnější na skus) a konzistence polotekutá. Pokud risotto moc zhoustlo, dolijeme ještě vývar. Odstavíme z plotny, vmícháme strouhaný parmazán a několik kousků studeného másla. Už nevařit!

Risotto se podává ihned! Rychle vysychá a ztratí krémovou konzistenci. Trochu zachránit se to dá dolitím trochy vývaru a krátkým povařením. Risotto má být jako řidší kaše, na talíři se má spíš pomaličku roztéct, rozhodně se z něj nedělají kopečky naběračkou!

Toto je základní recept a lze dělat spoustu variant. Lze ochutit šafránem nebo přidat např. špetku tymiánu, bazalku nebo jiné bylinky, použít česnek, přidat čerstvé dušené houby, krevety, kousky dýně nebo pyré, kousky osmaženého lososa nebo jinou rybu, … Fantazii se meze nekladou. Až na pár výjimečných speciálních receptů do risotta nepatří smetana ani jiné mléko. Pokud do risotta vkládáme rybu, krevety nebo třeba kuře, je dobré je opéct zvlášť a trochu výrazněji ochutit, aby v jemnější konzistenci rýže hezky vynikly.

Viz též: Risotto není rizoto